District Hosts 2019 East Panhandle Regional Science and Engineering Fair

2019 East Panhandle Regional Science and Engineering Fair

A nation learns how to make more and better products through research. One of the better ways for students to understand research is to do the research themselves. Science and Engineering Fairs represent a highly effective means of enriching educational programs by enabling students to do research and have superior work reinforced through competition and recognition.

On January 30th, 2019, approximately 250 dedicated students from Okaloosa and Walton counties assembled at the Northwest Florida Fairgrounds to present their science fair projects during the 2019 East Panhandle Regional Science and Engineering Fair.  Students then attended the Awards Ceremony on Tuesday, February 5, 2019, at Saint Mary’s Catholic Church Life Center.  Marcus Chambers, Okaloosa School District Superintendent, spoke words of encouragement and noted how Science Fairs have changed over the years.

The judging portion of the science fair incorporated interviews for exhibitors with the professional scientists and engineers who served as Judges. The discussion of the project, suggestions, questions, and ideas, plus the opportunity for the Judges to become aware of the student’s interest in professional fields, are some of the important outcomes of the personal interviews. The judging session also exposes students to role models in the disciplines in which they are interested in. Students are required to describe their projects in the vocabulary of the discipline and, thereby, grow increasingly articulate with the challenge and practice. Ideally, the student grows academically by encountering ideas from professionals. There is no substitute for this challenge.

The East Panhandle Regional Science and Engineering Fair (EPRSEF) was happy to allow the American Institute for Aeronautics and Astronautics present their STEM Teacher of the Year Awards. The Northwest Florida Section of the AIAA in partnership with Doolittle Institute recognizes those teachers at the elementary, middle, and high school levels who show outstanding accomplishments and achievement in STEM education. Though the AIAA values the contribution of all teachers to our students’ futures, the following teachers are recognized for preparing our students to use and contribute to tomorrow’s technologies.

Dawn Pack - DMS

Dawn Pack, from Destin Middle School in Okaloosa County, as the AIAA STEM Teacher of the Year for middle school. Pack runs a variety of STEM programs at Destin Middle, including the Joe’s Bayou Project, in which teams of students monitor water quality once a month, the SPASE club for students interested in aerospace engineering, and the Giving Tree where students plant and monitor trees throughout the year.

Jodi Russell, Oriole Beach ES

Jodi L. Russell, from Oriole Beach Elementary School in Santa Rosa County, as the AIAA STEM Teacher of the Year for elementary school. Russell teaches STEAM (or STEM + Arts) to all students, K-5 at Oriole Beach Elementary. The students attend the STEAM lab once every 7 days, and Russell has been instrumental in developing the curriculum. She also uses LEGO and Sphero robotics in her gifted classrooms to encourage students to explore solutions to problems.

Heather Stewart, from Paxton High School in Walton County, as the AIAA STEM Teacher of the Year for high school. Stewart’s passion is transforming students’ view of science from a stale textbook subject to an engaging active experience. She has been instrumental in pairing Paxton with Embry Riddle’s Gaetz Aerospace Institute to offer high school students an opportunity to receive up to 12 hours of university credit. She also engages students of all ages through Paxton’s Science Night, held in conjunction with a home basketball game.

Marcus Chambers, Cindy Gates, Okaloosa School District Director of Principals and Special Projects, and Neely Calhoun, Regional Science Fair Director, welcomed each student to the stage as they received their awards.  The International nominations, State nominations, and category placements are as follows:

International Science and Engineering Fair (ISEF) 

ISEF Nominees

The International Science and Engineering Fair is sponsored by Intel and the students below will be competing with 79 other countries May 11-18 in Phoenix, Arizona:

  • James Matthew Baker – Mathematics – Choctawhatchee High School – Applications of Hyper-Dimensional Linear Algebra and Complex Analysis
  • Joey Enguidanos – Environmental Engineering – Niceville High School – Self-sufficient Micro and Macro Plastic Water Cleaning System

Florida State Science and Engineering Fair

Florida State Science and Engineering Fair will be held March 26-28 in Lakeland, Florida. The State Finalists in the Junior Division are:

Junior State Nominees

JUNIOR DIVISION (those marked with an asterisk are also Broadcom MASTERS Nominees)

  • EllaGrace Clinger* – Animal Sciences – Meigs Middle School
  • Sophie Harris* – Cellular/Molecular Biology – Emerald Coast Middle School
  • Gabriel Lerner-Sperow* – Chemistry – Okaloosa STEMM Academy
  • Therese Sherwin – Chemistry – Ruckel Middle School
  • Marisol Enguidanos* – Earth and Environmental Sciences – Okaloosa STEMM Academy
  • Grace Hebson – Earth and Environmental Sciences - Saint Mary’s Catholic School
  • Aaron Wilmoth* – Engineering – Walton Middle School
  • Jacob Ticknor* – Engineering – Okaloosa STEMM Academy
  • Nolan Eaton* – Environmental Engineering – Okaloosa STEMM Academy
  • Samuel Knight* – Intelligent Machines & Robotics – Okaloosa STEMM Academy
  • Christopher Manion – Mathematics – Saint Mary’s Catholic School
  • Brooke McNeill – Mathematics – Saint Mary’s Catholic School
  • Alexander Fagan* – Microbiology – Okaloosa STEMM Academy
  • Joel Dotter – Physics – Ruckel Middle School
  • Alysha Miner* – Physics – Saint Mary’s Catholic School
  • Jackson Odom* – Physics – Okaloosa STEMM Academy
  • Mori McCain* – Plant Sciences – Rocky Bayou Christian School

Broadcom Masters Nominees

Broadcom Masters Nominees

The State Finalists in the Senior Division are:

State Finalists in the Senior Division

  • Allie Manion – Animal Sciences – Fort Walton Beach High School
  • Gwendolyn Thompson – Chemistry – Niceville High School
  • Joseph Woods – Earth and Environmental Sciences – Walton High School
  • Julia Jeong – Earth and Environmental Sciences – Rocky Bayou Christian School
  • Travis Delrie – Engineering – Niceville High School
  • Michael Panarisi – Engineering – Niceville High School
  • Joey Enguidanos – Environmental Engineering – Niceville High School
  • Niamh Ordner – Environmental Engineering – Niceville High School
  • Conrad Kiel – Intelligent Machines & Robotics – NWF Collegiate High School
  • James Matthew Baker – Mathematics – Choctawhatchee High School
  • Makenzie Marez – Microbiology – Fort Walton Beach High School
  • John Baker – Physics – Choctawhatchee High School
  • Emma Daldine – Physics – Fort Walton Beach High School

Category Awards

Animal Sciences

Animal Sciences

3rd Place - Junior Division

  • Wyatt Markle – Ruckel Middle School - Earthworms: Eat My Dirt
  • Bailey Scheel – Meigs Middle School - Squishy’s Soundtrack

2nd Place - Junior Division

  • Caroline Carter – Saint Mary’s Middle School - Super Scorpions
  • Haley Sposato - Saint Mary's Middle School - Does Gender Effect A Cat’s Dominant Paw?

2nd Place - Senior Division

  • Chloe Masaitis – Niceville High School - Automatic Cat Feeder

1st Place - Junior Division

  • EllaGrace Clinger – Meigs Middle School - Is There A Colorful Solution to Light Pollution?

1st Place - Senior Division

  • Allie Manion – Fort Walton Beach High School - To test photobiological light emissions from living organisms and concluding if the foundations are there to support photobiological hydrogen production.

Behavioral & Social Sciences

Behavioral & Social Sciences

3rd Place - Junior Division

  • Mylie Kuennen – Saint Mary’s School - M.N.E.M.O.N.I.C.S.

2nd Place - Junior Division

  • Sydney Walters - Saint Mary's - Middle School - You’ll Need a Keen Eye For This One

2nd Place - Senior Division

  • Grace Hickey – Niceville High School - AntiCacographicalMania

1st Place - Junior Division

  • Katherine Hebson – Saint Mary’s School - The Color of Emotion

1st Place - Senior Division

  • Lindsay Marion – Niceville High School - The Musical Advantage

Biomedical and Health Sciences

3rd Place - Junior Division

  • Astrid Ascanio – Emerald Coast Middle School - It’s All Natural

2nd Place - Junior Division

  • Macy Sexton – Saint Mary’s School - A Pearly White Project

1st Place - Junior Division

  • Greta Winkeler – Saint Mary’s School - It’s A Crime

Cellular/Molecular Biology & Biochemistry

Cellular/Molecular Biology & Biochemistry

4th Place - Junior Division

  • Gia Paone – Saint Mary’s School - A Study of the Acidic Environment Tolerable for Marine Organisms

3rd Place - Junior Division

  • Allie Saunders – Walton Middle School - Hooray for Enzymes

2nd Place - Junior Division

  • Allie Cadenhead – Okaloosa STEMM Academy - Which is better to use to extract the DNA from a Strawberry, Ethanol or Isopropyl?

1st Place - Junior Division

  • Sophie Harris – Emerald Coast Middle School - Fishy Pheromones

1st Place - Senior Division

  • Kylee Sheets – Fort Walton Beach High School - Analyzing the best fluid catalyst for open technique burn treatment

Chemistry

Chemistry

4th Place - Junior Division

  • Lauren Broussard – Emerald Coast Middle School - A Tea…rible Problem

4th Place - Senior Division

  • Tabitha Snow & Emily Wilson – Paxton School - There’s a Good Reason These Heat Packs Are Numbered Honey You Just Haven’t Thought of it Yet

3rd Place - Junior Division

  • Gehrig Gesch – Ruckel Middle School - Ready, Set, Rust!

3rd Place - Senior Division

  • Felicia Rivers – Crestview High School - Angles of Molarity: Analysis of Sucrose Concentration Using Refractive Indices and Snell’s Law

2nd Place - Junior Division

  • Therese Sherwin – Ruckel Middle School - Reverse Filter: The Future of Science

2nd Place - Senior Division

  • Ethan Lindsay – Niceville High School - Controlling Particle Size of Substance through Plug Flow Recrystallization

1st Place - Junior Division

  • Gabriel Lerner-Sperow – Okaloosa STEMM Academy - Fueling the Future: The Effect of Oxidation Prone Metal Variance on the Rate of Hydrogen Gas Production

1st Place - Senior Division

  • Gwendolyn Thompson – Niceville High School - Turning Water Into Fuel

Earth & Environmental Sciences

Earth & Environmental Sciences

4th Place - Junior Division

  • Natalie Larsen – Ruckel Middle School - What is the Best Method to Prevent Wind Erosion? Senior Division
  • Annastasia Wilson – Okaloosa STEMM Academy - What Effect Does the Wavelengths of Visible Light (Color) Have on Algae Ball Exput of Oxygen?

3rd Place - Junior Division

  • Boston McGhee & Sharlysse Nelson – Okaloosa STEMM Academy - Growing Plants on Mars
  • Lillian Nguyen – Okaloosa STEMM Academy - existing Bioplastic

2nd Place - Junior Division

  • Grace Hebson – Saint Mary’s School - Algael Blooms

2nd Place - Senior Division

  • Hyewon “Julia” Jeong – Rocky Bayou Christian School - This is the Last Straw!

1st Place - Junior Division

  • Marisol Enguidanos – Okaloosa STEMM Academy - Is It Possible to reduce the environmental effects causing coral bleaching?

1st Place - Senior Division

  • Joseph Woods – Walton High School - Rippin’ Lip

Engineering

Engineering

3rd Place - Junior Division

  • Will Emiro – Okaloosa STEMM Academy - Ultrasonic Levitation
  • Ethan Groat– Saint Mary’s - Do Radiant Barriers Make Us Cooler?

3rd Place - Senior Division

  • Hailee Roe- South Walton High School - What is the Effect of Various Soils when Applying Pressure in Terms of Bearing Capacity?

2nd Place - Junior Division

  • Sophia Cafarelli – Ruckel Middle School - Can Polystyrene Fly?
  • Andrew Christy – Ruckel Middle School - Waves of Wifi

2nd Place - Senior Division

  • Charles Ben Sherwin – Niceville High School - Do You Hear That?

1st Place - Junior Division

  • Jacob Ticknor – Okaloosa STEMM Academy - Need for Speed: Optimum Angle of Attacks for a race car rear airfoil
  • Aaron Wilmoth – Walton Middle School - Squishy Robots

1st Place - Senior Division

  • Travis Delrie – Niceville High School - Ship Hull Material
  • Michael Panarisi – Niceville High School - A PROP-O-SITION: Cut the Drag!

Environmental Engineering

Environmental Engineering

3rd Place - Junior Division

  • Jackson Brazill – Okaloosa STEMM Academy -With What Design of Erosion Control Works Best, Synthetic or Environmental?                
  • Jackson Gwinnup – Okaloosa STEMM Academy - How Does the Material Mix with Ice to Create a Form of Pycrete Effect the Strength of the Mixture? 

3rd Place - Senior Division

  • Breona Prophet – Choctawhatchee High School - Collecting the Red Death

2nd Place - Junior Division

  • Lucas Eaton – Okaloosa STEMM Academy - What is the Best Method to Reduce the Amount of Trash Entering Storm Water Drains?
  • Easton Fuller – Davidson Middle School - If a Solar Panel is being Use to Power a Car, What Angle and Direction Will Give the Car More Power Resulting in More Speed?      

2nd Place - Senior Division

  • Niamh Ordner – Niceville High School - Investigations Toward a Novel, More Efficient Route for the Synthesis of Gelatin-Derived Bioplastics from Agroindustrial Residues

1st Place - Junior Division

  • Nolan Eaton – Okaloosa STEMM Academy - How Foundation Material Affects the Oyster Population of an Artificial Bed

1st Place - Senior Division

  • Joey Enguidanos – Niceville High School - Self-Sufficient Micro and Macro Plastic Water Cleaning System

Intelligent Machines, Robotics & Systems Software

Intelligent Machines, Robotics & Systems Software

4th Place - Junior Division

  • Ethan Kirk – Saint Mary’s School - I Knew You’d DO That            
  • Angelo Villaneuva – Saint Mary’s School - Green Machine          

3rd Place - Junior Division

  • Connor Kilroy & Dominic Witt – Okaloosa STEMM Academy - Smart Burglar Alarm System Utilizing Open Source Hardware and Web Services               

2nd Place - Junior Division

  • Aiden Black – Okaloosa STEMM Academy - Of the Five Wheel Diameters, Which Diameter is the Most Battery Efficient?        

2nd Place - Senior Division

  • Lilly Bolin & Lane Huntley – Niceville High School - Bio-Inspired Color from Structure

1st Place - Junior Division

  • Samuel Knight – Okaloosa STEMM Academy - AI Obstacle Course

1st Place - Senior Division

  • Conrad Kiel – Collegiate High School - A Framework for mapping using an autonomous 3D printed robot swarm

Mathematics and Computational Sciences           

Mathematics and Computational Sciences 

2nd Place - Junior Division

  • Dylan Boes – Ruckel Middle School - Sines of Change         

2nd Place - Senior Division

  • Annalise Thompson – Niceville High School - Exploration and Finding an Optimal Path Using Reinforcement Learning

1st Place - Junior Division

  • Christopher Manion & Brooke McNeill – Saint Mary’s School - Studying the applied mathematical concept that circumference, surface area and sound wave energy transfer all have a common load force pertaining to Auditory 3D printed devices.

1st Place - Senior Division

  • James Matthew Baker – Choctawhatchee High School - Applications of Hyper-dimensional Linear Algebra and Complex Analysis

Microbiology

Microbiology

3rd Place - Junior Division

  • Eva Mullis – Saint Mary’s School - What’s in your reusable grocery bag?           

2nd Place - Junior Division

  • Paige Lettellier – Meigs Middle School - What the yeast is going on?   

1st Place - Junior Division

  • Alexander Fagan – Okaloosa STEMM Academy - Honey are you cured?

1st Place - Senior Division

  • Mackenzie Marez – Fort Walton Beach High School - The effectiveness of alternative treatments on bacteria commonly found in the ear canals of canines

Physics & Astronomy

Physics & Astronomy

4th Place - Junior Division

  • Aiden Lambert – Davidson Middle School - Does the angle of Meteor Flight affect the size of its impact crater?

3rd Place - Junior Division

  • Rachel Daldine – Saint Mary’s School - May The Force Be With You
  • Caleb Nespoli – Ruckel Middle School - Classroom Objects That Can and Can’t Stop a Bullet

3rd Place - Senior Division

  • Indira Mishra – Niceville High School - The Effect of Temperature on Photonic Crystal Bandgaps

2nd Place -  Junior Division

  • Delaney Cook – Ruckel Middle School - Is Production of Pyrexic Power Practical?
  • Joel Dotter – Ruckel Middle School - Does adding tubercles to a wind turbine affect the energy output?
  • Stacie Hernandez – Ruckel Middle School - Power of Magnetism to Change the World

2nd Place - Senior Division

  • John Baker – Choctawhatchee High School - Green Energy from Heat
  • Lauren Nix & Liam Ordner – Niceville High School - Bio-inspired Passive Cooling

1st Place - Junior Division

  • Alysha Miner – Saint Mary’s School - Transferring Electrical Energy
  • Jackson Odom – Okaloosa STEMM Academy - Detecting Shapes with Light Instead of Radar

1st Place - Senior Division

  • Emma Daldine – Fort Walton Beach High School - Bubbles Continue to Implode

Plant Sciences

Physics & Astronomy

4th Place - Junior Division

  • Francie Rukse – Saint Mary’s School - Do Plants Prevent Erosion

3rd Place - Junior Division

  • Ava Robles – Davidson Middle School - Which Method is more effective for re-growing vegetables by replanting its scraps

2nd Place - Junior Division

  • Ethan Schulte – Davidson Middle School - Relationships between leaf anatomy, morphology, and water use efficiency in Aloe vera cellular structures as a function of saline concentration in salt water invasive areas

1st Place - Junior Division

  • Mori McCain – Rocky Bayou Christian School - Soil, Hydroponics, Aeroponics: What Would A Plant Choose to Grow In?

1st Place - Senior Division

  • Ashleigh Perry – Choctawhatchee High School - Study of the moisture harvesting anatomy of Pinus palustri in concluding the applicable combustion temperature for let it burn policies

Special Awards

AIAA Northwest Florida Chapter

AIAA Northwest Florida Chapter

  • Michael Panarisi – Niceville High School ($100)
  • Maura Liles – Fort Walton Beach High School ($50)
  • Sophia Cafarelli – Ruckel Middle School ($100)
  • Joel Dotter – Ruckel Middle School ($50)

Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA)

Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA)

  • Matthew Baker – Choctawhatchee High School – ($250)
  • Indira Mishra – Niceville High School ($200)
  • Therese Sherwin – Ruckel Middle School ($150)
  • Alysha Miner – Saint Mary’s School ($100)

Florida Association of Science Teachers

Florida Association of Science Teachers

  • Joseph Woods – Walton High School ($25)
  • Therese Sherwin – Ruckel Middle School ($25)

Embry Riddle Aeronautical University

Embry Riddle Aeronautical University

Embry Riddle Aeronautical University

  • John Baker – Choctawhatchee High School ($125)
  • Joey Enguidanos – Niceville High School ($100)
  • Travis Delrie – Niceville High School ($50)
  • Joel Dotter – Ruckel Middle School ($125)
  • Jackson Odom – Okaloosa STEMM Academy ($100)
  • Sophia Cafarelli – Ruckel Middle School ($50)

Emerald Coast AUVSI

Emerald Coast AUVSI

  • Michael Panarisi – Niceville High School ($25)
  • Ben Sherwin – Niceville High School ($25)
  • Annalise Thompson – Niceville High School ($25)
  • Connor Kilroy & Dominc Witt – Okaloosa STEMM Academy
  • Sam Knight – Okaloosa STEMM Academy
  • Brody Plasier – Okaloosa STEMM Academy

Emerald Coast Science Center

Emerald Coast Science Center

  • Julia Jeong – Rocky Bayou Christian School (Gift Basket)
  • Greta Winkeler – Saint Mary’s School (Gift Basket)

Emerald Coast Post of the Society of American Military Engineers

Emerald Coast Post of the Society of American Military Engineers

  • Travis Delrie – Niceville High School ($175)
  • Niamh Ordner – Niceville High School ($75)
  • Sophia Cafarelli – Ruckel Middle School ($175)
  • Andrew Christy – Ruckel Middle School ($75)

Fay, John (individual)

Fay Awards

Drs. Alice & Louis Fay Awards for Chemistry

  • Tabitha Snow & Emily Wilson – Paxton School ($100)
  • Ethan Lindsay – Niceville High School ($100)
  • Laura Price – Meigs Middle School ($50)
  • Gehrig Gesch – Ruckel Middle School ($50)

Dr. and Mrs. Hannibal & Tyreeca E.S. Davis Award in Mathematics

  • Aiden Lambert – Davidson Middle School ($50)
  • Jayan Janardhan & Elizabeth VanderKooy – Okaloosa STEMM Academy ($50)

William and Caroline Herschel Award in Astronomy

  • Matthew Baker – Choctawhatchee High School ($100)
  • Ben Sherwin – Niceville High School ($100)
  • Dylan Boes – Ruckel Middle School ($50)
  • Christopher Manion & Brooke McNeill – Saint Mary’s School ($50)

Garnier Beach Gardening

Garnier Beach Gardening

  • Ashleigh Perry – Choctawhatchee High School ($50)
  • Mori McCain – Rocky Bayou Christian School ($50)

Lemelson Foundation

Lemelson Foundation

  • Alysha Miner – Saint Mary’s School ($100)

Miracle Strip Veterinary Medical Society

Miracle Strip Vet Medical Society

  • Haley Sposato – Saint Mary’s School ($100)
  • Alexander Fagan – Okaloosa STEMM Academy ($25)

Mu Alpha Theta

Mu Alpha Theta

  • Matthew Baker – Choctawhatchee High School

NASA

NASA

  • Marisol Enguidanos – Okaloosa STEMM Academy

Navy

Navy

  • John Baker – Choctawhatchee High School ($50)
  • Travis Delrie – Niceville High School ($50)
  • Jackson Gwinnup – Okaloosa STEMM Academy

North West Florida Association of Mechanical Engineers

  • Michael Panarisi – Niceville High School
  • Miller Lindsley – Okaloosa STEMM Academy

North West Florida State College

  • Matt Baker – Choctawhatchee High School (2year scholarship)
  • Emma Daldine – Fort Walton Beach High School (2year scholarship)
  • Travis Delrie – Niceville High School (2year scholarship)
  • Joey Enguidanos – Niceville High School (2year scholarship)
  • Conrad Kiel – NWF Collegiate High School (2year scholarship)
  • Allie Manion – Fort Walton Beach High School (2year scholarship)
  • Makenzie Marez – Fort Walton Beach High School (2year scholarship)
  • Lindsay Marion – Niceville High School (2year scholarship)
  • Michael Panarisi – Niceville High School (2year scholarship)
  • Ashleigh Perry – Choctawhatchee High School (2year scholarship)
  • Kylee Sheets – Fort Walton Beach High School (2year scholarship)
  • Gwendolyn Thompson – Niceville High School (2year scholarship)
  • Joseph Woods – Walton High School (2year scholarship)

Okaloosa County Recycling

Okaloosa County Recycling

  • Niamh Ordner – Niceville High School
  • Gabe Lerner-Sperow – Okaloosa STEMM Academy

Okaloosa County Master Gardeners Association

Okaloosa County Master Gardnerers Association

  • Ashleigh Perry – Choctawhatchee High School ($50)
  • Mori McCain – Rocky Bayou Christian School ($50)
  • Mercedes Privatera – Davidson Middle School ($50)

Reliance Technology and Testing

Reliance Technology and Testing

  • Ben Sherwin – Niceville High School ($50)
  • Gloria Martinez – Ruckel Middle School ($50)
  • Brody Plasier – Okaloosa STEMM Academy ($50)
  • Christopher Manion & Brooke McNeill – Saint Mary’s School ($50)

Ricoh Americas Corporation

Ricoh Americas Corporation

  • Joseph Woods – Walton High School

US Air Force

US Air Force

  • Michael Panarisi – Niceville High School
  • Sophie Broutin & Andrew Kostur – Okaloosa STEMM Academy
  • Sophia Cafarelli – Ruckel Middle School

US Metric Association

US Metric Association

  • Ethan Groat – Saint Mary’s School

US Department of Commerce – NOAA

US Department of Commerce – NOAA

  • Marisol Enguidanos – Okaloosa STEMM Academy

Water Environment Federation

Water Environment Federation

  • Joey Enguidanos – Niceville High School
  • Breona Prophet – Choctawhatchee High School

Yale Science and Engineering Association

Yale Science and Engineering Association

  • Travis Delrie – Niceville High School

Special thanks to the following for making the East Panhandle Regional Science Fair successful:

  • Category and Special Award Judges
  • Award Donors
  • Chef Marcus Hencinski and the Okaloosa Technical College Culinary program for catering the Judge’s Dinner

Scientific Review Committee

  • Neely Calhoun, Okaloosa County
  • Joyce Gruber, Choctaw HS
  • Shannon Kirby, Crestview HS
  • Kathy Morris, Davidson MS
  • Beth Russell, FWBHS
  • Catherine Santoro, Meigs MS
  • Sarah Wilson, Okaloosa STEMM Academy
  • Gina Emery, Niceville HS
  • Brian C. Alldredge, Rocky Bayou CS
  • Lisa Nall, Ruckel MS
  • Laura McNeill, St. Mary's School
  • Leigh Glenn and Karen Pannell, Emerald Coast MS
  • Heather Stewart, Paxton MS/HS
  • Jill Smith, South Walton HS
  • Angela Reinke and Saundra Thorson, Walton MS
  • Tammi King, Walton HS
  • Crystal Appel, Walton County Coordinator
  • Dr. Stephen Enguidanos, SRC Scientist
  • Sharon Richardson, Volunteer/Retired SRC

Science Fair Committee Chairs

  • SRC/IRB Chairs
    • Sarah Wilson
    • Gina Emery
    • Laura McNeill
    • Sharon Richardson
  • Special Awards Chair
    • Neely Calhoun
  • Judges Dinner Chair
    • Kim  Gasaway
  • Judges Chair
    • Sarah Wilson
  • Awards Chair
    • Beth Russell
  • Media Chair
    • Laura McNeill

Thank you to all SRC Committee members for the extra time and effort donated in support of the Fair and of our student finalists.