Picture of several retirees at the annual luncheon

Retirees Honored at Annual Retirement Luncheon

The Okaloosa County School District honored 117 retirees this year at the annual Retirement Luncheon held in early June. This year’s retiring class had a total of 2,785 years of service with an average tenure of 23.8 years. There were 95 women and 22 men, 64 teachers, 6 bus drivers, 7 secretaries, 3 custodians, 3 lunchroom workers, 7 Classroom Assistants, 4 Food Service Managers, 3 Psychologists, 2 Guidance Counselors, 2 Transportation Assistants, 2 Instructional Coaches, and 1 of each of the following: Director, Program Analyst, Route Coordinator, School Board Member, Foreman, Lunchroom Monitor, Social Worker, Speech Pathologist, Leaderman, Site Based Tech, Bookkeeper, Daycare worker, Daycare Coordinator, and Interpreter.

The oldest retiree was 74 years old and the youngest retiree was 52. Two had 40 years or more of service and 46 retirees had 30 years of service or more.

Thank you for your service and congratulations on your retirement!

  • Paula Alexander, Food Services Manager, Wright Elementary School
  • Patricia Anderson, Music Teacher, Florosa Elementary School
  • Carolyn Atwell, Social Studies Teacher, Davidson Middle School
  • Jeana Atwell, Interpreter, Crestview High School
  • Kathleen Baird, Guidance Counselor, Kenwood Elementary School
  • Lee Barkley, 3rd grade Teacher, Mary Esther Elementary School
  • Bobbie Barnes, Foreign Lang. Teacher, Laurel Hill School
  • Clark Barrow, Math Teacher, Davidson Middle School
  • Sandra Barrow, Math Teacher, Davidson Middle School
  • Robert Bass, Leaderman, Maintenance Department
  • Karen Blaise, Science Teacher, Meigs Middle School
  • Judy Blakely, 3rd grade Teacher, Shalimar Elementary School
  • Patricia Bonezzi, Program Director, CHOICE
  • Scott Bookman, Bus Driver, Transportation South
  • Lurana “Jo” Brechin, 1st grade Teacher, Shalimar Elementary School
  • Rebecca Brown, Kindergarten Teacher, Florosa Elementary School
  • Pamela Brown, SLD Teacher, Bluewater Elementary School
  • Jolene Bruce, Classroom Assistant, Mary Esther Elementary School
  • Pamela Burns, 5th grade Teacher, Kenwood Elementary School
  • Gayle Campbell, Bookkeeper, Edge Elementary School
  • Linda Carr, Custodian II, Walker Elementary School
  • Dawn Carter, School Secretary, Longwood Elementary School
  • Tracy Carter, Transportation Assistant, Transportation South
  • Richard “Dale” Chavers, Ind. Ed. Teacher, Shoal River Middle School
  • Paula Childress, Bus Driver, Transportation North
  • Amanda Cook, 1st grade Teacher, Laurel Hill School
  • Denice Cross, School Psychologist, Student Intervention
  • Marion “Randy” Cruts, Math Teacher, Niceville High School
  • Sandra Day, Music Teacher, Eglin Elementary School
  • Rhonda Day, Math Coach, Laurel Hill School
  • Michaela Divine, Lunchroom Worker, Destin Middle School
  • Carol Ennis, District Secretary, Transportation North
  • Linda Evanchyk, English Teacher, Choctaw High School
  • Karen Ewing, Classroom Assistant, Destin Middle School
  • Robyn Fail, SLD Teacher, Plew Elementary School
  • Linda “Gayle” Faircloth, Literacy Coach, Kenwood Elementary
  • Pearlie Farley, Math Teacher, Choctaw High School
  • Roy Frazier, VE Teacher, Silver Sands School
  • Christine Galloway, Title I Teacher, Shalimar Elementary School
  • Christy Garland, Math Teacher, Choctaw High School
  • David Garner, PE Teacher, Destin Middle School
  • Marilyn Gentry, Social Studies Teacher, Choctaw High School
  • Linda Gillette, Guidance Counselor, Elliott Point School
  • Peggy Godfrey, Kindergarten Teacher, Wright Elementary School
  • Patricia Goodwin, 1st grade Teacher, Bluewater Elementary School
  • Ollin Griffith, Science Teacher, Baker School
  • Elaine Hagan, Science Teacher, Choctaw High School
  • Wilma Harr, 2nd grade Teacher, Florosa Elementary School
  • Jean Harrison, Speech Pathologist, Baker School
  • Donna Haugh, Pre-KD Teacher, Longwood Elementary School
  • Elizabeth Haynes, VE Teacher, Silver Sands School
  • Mamie Helms, Daycare Worker, Bob Sikes Elementary School
  • Betty Highlander, School Clerk, Baker School
  • Betty Jo Holloway, School Secretary, Shalimar Elementary School
  • Lynn Houghaboom, 2nd grade Teacher, Bluewater Elementary School
  • Naomi Howard, Autism Teacher, Lewis School
  • Nancy Huerkamp, English Teacher, Lewis School
  • Philip Hutcheson, Drop Out Prev. Teacher, Niceville High School
  • Laura Jones, Social Worker, ESE Department
  • Theron Jones, Site Based Tech, Maintenance Department
  • Elizabeth Kafferly, Remediation Teacher, CHOICE
  • Paula Kersten, Program Analyst, Information Systems
  • Claudia Kilpatrick, Daycare Coordinator, Riverside Elementary
  • Judith Koerber, Ind. Ed. Teacher, CHOICE
  • Paula Kozelka, PE Teacher, Silver Sands School
  • Sue Langdon, 1st grade Teacher, Longwood Elementary
  • Truman Lawrence, Bus Driver, Transportation Central
  • Karen Loisel, School Psychologist, Student Intervention
  • Bonnie London, Classroom Assistant, Meigs Middle School
  • Cheryl Lunn, 3rd grade Teacher, Longwood Elementary
  • Efpithia Maestrales, Homebound Teacher
  • Carol Mallini, School Secretary, Pryor Middle School
  • Sharon McCall, Lunchroom Worker, Crestview High School
  • Pamela McGhee, 2nd Grade Teacher, Edge Elementary School
  • Rae McKathan, 3rd Grade Teacher, Laurel Hill School
  • Kimberly Miner, School Psychologist, Student Intervention
  • Karen Minks, 2nd Grade Teacher, Eglin Elementary School
  • Joan Mitchell, Science Teacher, Laurel Hill School
  • Brian Murray, VE Teacher, Crestview High School
  • Anthony Noah, PE Teacher, Ruckel Middle School
  • Sheila Olsen, Kindergarten Teacher, Florosa Elementary School
  • Jill Parker, Kindergarten Teacher, Florosa Elementary School
  • Hazel Polk, Bus Driver, Transportation North
  • Sheila Prater, Kindergarten Teacher, Riverside Elementary School
  • Cherita Pridgen, Confidential School Secretary, OTC
  • Sharon Richardson, Science Teacher, Davidson Middle School
  • Daphne Rivera, 2nd grade Teacher, Antioch Elementary School
  • Gary Sillars, Bus Driver, Transportation North
  • David Simons, Bus Driver, Transportation North
  • Demetra Sirmans, Custodian II, Plew Elementary School
  • Elizabeth Smith, Lead Custodian, Elliot Point Elementary School
  • Heyward Smith, Classroom Asst, Destin Middle School
  • Arnetta Spera, Bus Driver, Transportation Central
  • David Stanton, Science Teacher, Bruner Middle School
  • Sharon Steen, Science Teacher, Crestview High School
  • Mary Stephens, Route Coordinator, Transportation North
  • Mildred Strickland, Remediation Teacher, Laurel Hill School
  • Mary Strock, Math Teacher, Niceville High School
  • Glenda Sugden, 2nd grade Teacher, Shalimar Elementary School
  • Mary Jane Sullivan, Classroom Assistant, Lewis School
  • Josephine Sullivan, Classroom Assistant, Silver Sands School
  • David Sutton, 6th grade Teacher, Bruner Middle School
  • Keith Telemacque, Ind. Ed. Teacher, CHOICE
  • Allen Tew, Foreman, Maintenance Department
  • Catherine Thigpen, School Board Member
  • Cynthia Tuznik, 4th grade Teacher, Edge Elementary School
  • Mary Wade, Food Services Manager, Bruner Middle School
  • Jeanie Watson, Food Services Manager, Edge Elementary School
  • Neva Webb, 4th grade Teacher, Bluewater Elementary School
  • Sharon West, Lunchroom Monitor, Bob Sikes Elementary School
  • Dorothy Whalen, Lunchroom Worker, Destin Elementary School
  • Daniel Williams, Social Studies Teacher, Niceville High School
  • Marcia Wilson, Classroom Assistant, Northwood Elementary School
  • Lana Wood, Social Studies Teacher, Meigs Middle School
  • Roosevelt Woodbury, Food Services Manager, Florosa Elementary School
  • Ann Zerges, VE Teacher, Florosa Elementary School

In remembrance of:

  • Penny Clemmons, Choctawhatchee High School
  • Ricardo LeCompte, Pryor Middle School
  • Mark Mason, Transportation Central
  • Dale Ward, Ruckel Middle School
  • Shelley Weeks, Niceville High School

Please visit the OCSD Facebook page to see a photo gallery of this event!